By Jessica Flavin from London area, England - Anger Controlls Him, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10481183

Stres

Stres! jest to problem które dotyczy większości z nas. Wracamy z pracy, nie wiemy czy szef zadowolony, problemy w domu, trzeba opłacić rachunki, nie ma czasu na załatwienie jakiejś ważnej sprawy. Przyczyn jest wiele.

Stres niestety wpływa na bardzo wiele aspektów naszego życia:

  • Wzrasta napięcie mięśniowe – przy długotrwałym stresie kumuluje się. Dla sportowców, jest to ryzykowne. bo zwiększa ich szansę na kontuzję. Zmniejsza też wydolność zawodnika. Przy dużym nasileniu, może też przejść w formy chroniczne – których się już nie wyleczy bez pomocy lekarza.
  • Przyspieszenie akcji serca – w oczywisty sposob, zwiększając ryzyko zawałów.
  • Wzrost ciśnienia krwi  jej odpływ do mięśnie z organów wewnętrznych, może doprowadzić do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem naszego ciała.
  • Przyspiesza i spłyca oddech – Co prowadzi do niedotlenienia organizmu. Jest przyczyną tego, że budzimy się zmęczeni i mamy koszmary.
  • Upośledza funkcje psychiczne – mamy problem z logicznym myśleniem, koncentracją, w ekstremalnych przypadkach uniemożliwia prawidłowe wysławianie się.

No dobra, ale po czym poznać, że jesteśmy zestresowani?

Z powyższych objawów, najłatwiej zwrócić uwagę na pierwszy. Stres wywołuje napięcia mięśniowe, które często objawiają się różnego rodzaju bólami.

Innym częstym objawem jest przewlekłe przemęczenie. Jeśli tak się właśnie czujesz, nie czekaj! reaguj. Uważaj tylko, bo przewlekłe przemęczenie, może też mieć swoje podłoże w depresji. W takim przypadku powinieneś się udać do specjalisty. Stres też może prowadzić do depresji.

Pamiętasz swoje sny? jeśli nie, to może być to własnie stres. Stres nie tylko wpływa na to czy pamiętamy swoje sny, ale też na ich treść. Osoby zestresowane, częściej mają koszmary.

Chcielibyście, abym poświęcił wpis metodom relaksacji?