cukier

Recenzja książki „Cukrowa mafia” dr Hans-Ulrich Grimm

Książka „Cukrowa mafia” może nie jest fascynująca i wciągająca jak dobry kryminał, ale daje do myślenia.  Bardzo mnie zmobilizowała do tego, żeby przestać jeść cukier. Autor na przykładach z życia wziętych wyjaśnia na czym polega szkodliwe działanie cukru i fruktozy.

Najważniejsze dla mnie wnioski z książki to:

  1. Tylko cukier przyjmowany z błonnikiem nie jest szkodliwy dla naszego organizmu – a takim cukrem z błonnikiem są tylko owoce, produkty naturalne. Błonnik znajdujący się w owocach zapewnia, że cukier nie przedostanie się w pełni do krwi. Błonnik hamuje wzrost poziomu cukru we krwi.
  2. Popularna i promowana jako naturalna Stevia jest tak samo szkodliwa jak zwykły cukier. Inne słodziki mimo, że może i mniej kaloryczne to są bardziej szkodliwe dla organizmu niż cukier. Stevia ma tyle samo wspólnego z naturalną słodką rośliną, co zwykły cukier z burakami, czy trzciną cukrową.

Co więcej brązowy cukier, za który lubimy więcej płacić, bo niby jest zdrowszy jest również tak samo szkodliwy. Więc jeśli i tak decydujecie się na cukier, to na prawdę nie ma po co przepłacać.

  1. Cukier powoduje otyłość, nadwagę, cukrzycę, Alzhaimera i raka.
  2. Cukier jest nawet w takich produktach jak mrożone frytki, pizza, czy ketchup i majonez.

Co mi się nie podobało w książce?

Było dużo mowy o tym, że cukier uzależnia, a ja liczyłam na to, że będzie chociaż jeden rozdział o tym jak się pozbyć takiego nałogu. Autor właściwie napisał o tym tylko jedno zdanie: „Zaleca się rzucenie cukru z godziny na godzinę. Wyrzućcie wszystkie produkty z cukrem, które macie w domu i zacznijcie nowe życie.”  Uważam, że takie rzucenie cukru z godziny na godzinę może się po prostu nie udać. Jeśli ktoś je dużo słodyczy, to powinien stopniowo z nich rezygnować.

Ja rozpisałam sobie na kartce w jakich sytuacjach jadłam słodycze, ciasta, czekolady itp. Kiedy i dlaczego nachodziła mnie na nie ochota i stopniowo starałam się unikać takich sytuacji. Bądź też na początek zastępować cukierki owocami, najbardziej słodkie są banany.  Przestałam słodzić herbatę i kawę.

Mimo wszystko bardzo polecam tę książkę, po niej po prostu odechciewa się cukru.

 

Artykuł napisany na podstawie książki: „Cukrowa mafia” dr Hans-Ulrich Grimm